24.april 2025.
Od 22. do 26. aprila u Baru se održava regionalna konferencija FEM NET, na kojoj Primu predstavlja izvršna direktorica Aida Perović. Konferencija se prevashodno bavi umrežavanjem ženskih organizacija iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Takođe, obrađuje i teme koje dosad nisu bile u fokusu, kao što je antirasizam i kreiranje protokola o antirasizmu u feminističkim organizacijama.
Učesnice su konstatovale da ivimo u izmijenjenom svijetu, pogotovo uzimajući u obzir narastajući strah od ratnih sukoba i dovođenje u pitanje održivosti organizacija, s obzirom da povlačenje sredstava koja je dosad obezbjeđivao USAID.
Konferenciju su zajedničkim snagama omogućile i organizovale fondacije: Trag fondacija, Kvinna till Kvinna, Rekonstrukcija ženski fond i Ekumenska inicijativa žena.
15.april 2025.
97 NVO i građanskih aktivista protiv uvođenja vjeronauke u škole
Organizacije civilnog društva oštro se protive inicijativi za uvođenje vjeronauke u obrazovni sistem Crne Gore, smatrajući da je takav prijedlog suprotan principima sekularnosti (vjerske neutralnosti javnih institucija), temeljnim ustavnim vrijednostima i najboljim interesima djece i mladih.
Smatramo da obrazovni sistem mora ostati prostor zajedništva, učenja i razvoja, a ne podjela i segregacije po vjerskoj osnovi.
Vjerska nastava je izričito zabranjena u javnim obrazovnim ustanovama u Crnoj Gori (čl. 5 Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju), a inicijativom se sada traži ukidanje te zabrane i uvođenje vjeronauke u osnovne i srednje škole.
Prema Ustavu Crne Gore i važećim zakonima o obrazovanju, Crna Gora je sekularna država, u kojoj su vjerske zajednice odvojene od države. Prema tome, i državni obrazovni sistem takođe mora ostati sekularan.
Mora se uzeti u obzir da se u državnim školama izučavaju predmeti koji su utemeljeni u naučnim disciplinama. Nauke saznanja stiču kroz naučna istraživanja, koja podstiču sumnju i konstantnu doradu, i koja su otvorena za intervencije i bolje dokaze. Vjerska učenja, suprotno tome, zasnivaju se na dogmi, nepobitna su, ne dozvoljavaju sumnju i insistiraju na vjeri. Smatramo da je u jednom cjelovitom sistemu obrazovanja djece nedopustivo imati cjeline zasnovane na pristupima koji su međusobno suprotstavljeni.
Mnogo korisnije za djecu i mlade je građansko vaspitanje i obrazovanje, koje uključuje kritičko mišljenje, etiku, medijsku pismenost, inkluziju i vještinu nenasilne komunikacije. Tim sadržajima treba kroz reformu obogatiti nastavne programe, umjesto vjerskih dogmi.
Posebno zabrinjava činjenica da je Skupština Crne Gore ovoj inicijativi dala status prioriteta, uprkos negativnim stavovima stručne javnosti, dijela institucija i organizacija civilnog društva, kao i činjenici da za njeno razmatranje ne postoji ni stručna ni društvena opravdanost.
Kada je Skupština Crne Gore 2023. godine uvela mehanizam E-peticija, to je bio pozitivan korak ka aktivnijem učešću građana i građanki u procesima donošenja odluka. No, izostalo je zakonsko definisanje obaveze Skupštine u vezi sa peticijama koje dobiju dovoljno potpisa da bi bile procesuirane, odnosno 6000 potpisa i više. U praksi ovo znači da Skupština ima pravo da odbije svaku peticiju koju ne smatra prioritetnom, čemu smo već svjedočili, jer su se u međuvremenu samo četiri peticije našle pred nadležnim skupštinskim odborima, od ukupno sedam koje su podržane s najmanje 6000 potpisa.
Peticija za uvođenje vjeronauke u škole, koja je pokrenuta 11. marta ove godine, već 19. marta je imala dovoljan broj potpisa. Skupština je zakazala sjednicu nadležnog Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport već za 16. april, čime je oborila svoj rekord za ažurno postupanje kada je riječ o pristiglim peticijama i napravila svojevrsni presedan, budući da su odlučili da razmatraju otvorenu peticiju za koju se još uvijek prikupljaju potpisi prije isteka roka, koji je prema sajtu E-peticije Skupštine Crne Gore 10. maj 2025. godine.
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović, iz najveće partije u vlasti Pokreta Evropa sad (PES), smatra da vjeronauka nije potrebna u obrazovnom sistemu, a to mišljenje je dijelio i njen prethodnik, Miomir Vojinović, iz tada i sada vladajuće Socijalističke narodne partije (SNP). Međutim, za predsjednika nadležnog skupštinskog odbora, Nikolu Rovčanina (Demokrate) to je sada prioritet.
Ranije su i iz Zavoda za školstvo naveli da je pitanje religije u sistemu obrazovanja već prikladno uređeno, budući da djeca imaju priliku da o religiji uče kroz izborni predmet istorija religije, koji je dostupan u devetom razredu osnovne škole i u srednjim školama.
Kroz predmet istorija religije sva djeca imaju priliku da zajednički uče o svim religijama i njihovim običajima, čime se podstiče interkulturalizam i zajedništvo, dok bi vjeronauka odvojila djecu vjernika od djece ateista, a i djecu vjernika dodatno razdvojila na različite vjeroispovijesti, čime bi se dodatno naglasile podjele zasnovane na etničkoj i vjerskoj distanci u crnogorskom društvu, koje su već izražene.
Za porodice koje žele vjersko obrazovanje za svoju djecu, vjerske zajednice već organizuju vjersku nastavu u svojim objektima.
Obrazovno-vaspitni sistem mora ostati mjesto gdje se djeca ne razdvajaju ni po jednom osnovu, već zajednički uče, rastu i razvijaju vještine zajedničkog života u demokratskom društvu, koje je etnički, kulturno i religijski raznoliko.
Organizacije civilnog društva koje stoje iza ovog protesta:
Akcija za ljudska prava (HRA)
Centar za građansko obrazovanje (CGO)
Centar za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA
Prosvjetna zajednica Crne Gore
Agora Femina
Asocijacija SPEKTRA
Centar za istraživačko novinarstvo (CIN-CG)
Crnogorski PEN centar
Crnogorska LGBTIQ asocijacija Kvir Montenegro
Fakultet za crnogorski jezik i književnost (FCJK)
KOD
Žuta kornjača – Normalizuj.me
Opštinsko udruženje multiple skleroze Bijelo Polje
Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG)
Prima
Juventas
Agencija za lokalnu demokratiju
Ipso Facto
Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM)
Društvo crnogorskih izdavača
Ekološki pokret Ecopatriotizam
Centar za monitoring i istraživanje (CeMI)
Centar za afirmaciju RE populacije (CAREP)
Crnogorski ženski lobi
Centar za demokratsku tranziciju (CDT)
Centar za građanske slobode (CEGAS)
Udruženje pravnika Crne Gore
Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO)
Sociološki centar Crne Gore (SOCEN)
LINK – Crnogorska mreža za smanjenje štete
Centar za kulturu Bihor
Udruženje „Štrpci – Protiv zaborava“
Gradionica
Expeditio
Prazan prostor
Crnogorski komitet pravnika za zaštitu ljudskih prava
Centar za ženska prava (CŽP)
Korifej teatar
Kalem
Monte Lingva
Društvo profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG)
Udruženje profesora istorije Crne Gore – HIPMONT
Sigurna ženska kuća (SŽK)
Institut za medije Crne Gore (IMCG)
Pravozastupnik
Antifašisti Cetinja
Institut za rodnu ravnopravnost “Dulcinea”
Ulcinj Info
Novi Horizont
HUSEIN PAŠA
Centar za multimedijalnu produkciju (CEZAM)
Udruženje psihologa Crne Gore
Poligon za žensku izuzetnost – Sofija
Aktivna zona
Dr Martin Schneider-Jacoby Association –MSJA
Eduko Plus
Balkanski sektor
Bona Fide Pljevlja
Savez za djecu i mlade – Kuća
Forum MNE
Forum Bošnjaka Crne Gore
Centar za ekonomske i evropske studije (CEES)
ERA – Savez za jednaka prava LGBTI osoba na Zapadnom Balkanu i u Turskoj
SOS Rožaje
Centar za obuku i obrazovanje
Centar za romske inicijative
Monitoring Group Ulcinj – MogUL
ALFA Centar
Udruženje LBTQ žena „Stana“
Djeca Crne Gore
Crnogorsko udruženje studenata političkih nauka – MAPSS
Romska organizacija mladih “Koračajte sa nama – Phiren Amenca“
Alumni akademija Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore
Fondacija za promovisanje nauke – Prona
Crnogorski kulturni krug
Naša akcija
NOVA Centar za feminističku kulturu
Most Kulture
SOS telefon za žene i djecu Nikšić
Moja šansa je i tvoja šansa
Srce
MULTIMEDIAL Montenegro
Socijalna pravda – Social justice
Udruženje roditelja djece i omladine sa smetnjama u razvoju “OAZA”
35 mm
Potreba – Need
Građanska inicijativa “21. maj“
Plan B
Internacionalna policijska organizacija Crne Gore
Sistem
Dina Bajramspahić, građanska aktivistkinja
Jovana Marović, građanska aktivistkinja
Goran Đurović, građanski aktivista
Dragoljub Vuković, novinar i građanski aktivista
Tamara Milaš, građanska aktivistkinja
Dušan Pajović, građanski aktivista
Aleksandar Dragićević, građanski aktivista
11.mart 2025.
Osnovno državno tužilaštvo (ODT) je danas donijelo odluku kojom je odbačena krivična prijava Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija protiv Radomana Čečovića, koji je bio optužen za seksualno uznemiravanje učenice S.V. Odluka je donesena sa obrazloženjem da prijavljeno djelo nije bilo definisano kao krivično djelo u vrijeme izvršenja. Takođe, tužilac je po službenoj dužnosti razmatrao mogućnost postojanja krivičnog djela proganjanja, ali je ustanovljeno da je za to djelo nastupila zastarjelost krivičnog gonjenja, i to još prije nego što je krivična prijava bila podnijeta.
Ova odluka izazvala je široku ogorčenost javnosti, kao i same žrtve. Takođe, izazvala je zabrinutost među svim onima koji se svakodnevno bore protiv seksualnog nasilja. Važno je napomenuti da ova odluka ODT-a ne umanjuje činjenicu da je Radoman Čečović slao sramne poruke svojoj bivšoj učenici, nedugo nakon što je napustila školske klupe. Ove poruke bile su javno dostupne zahvaljujući S.V. da javno istupi i govori o onome što je doživjela od Čečovića, a javnost je, kao i do danas, ostala šokirana i zgrožena njima.
Iako se u trenutku izvršenja djela seksualno uznemiravanje nije bilo krivično djelo prema tada važećem Krivičnom zakoniku Crne Gore, jasno je da bi odluka ODT-a bila potpuno drugačija da je zakon omogućavao gonjenje ovakvih djela. Ovaj slučaj nas podsjeća na potrebu za daljim unapređenjem crnogorskog zakonodavstva, kako bismo obezbedili da glas žrtava bude jači i da one budu ohrabrene da prijave svaki oblik nasilja, uključujući i seksualno, bez obzira ko je nasilnik ili ko zataškava počinjeno seksualno nasilje.
S obzirom na okolnosti, od ključne je važnosti da kao društvo prestanemo okrivljavati žrtve i da im pružimo potrebnu podršku. Samo kroz pružanje adekvatne pomoći žrtvama može se stvoriti okruženje u kojem će one biti sposobne da prijave pretrpljeno nasilje prije nego što nastupe zakonske zastare.
NVO Prima, koja se bavi prevencijom i borbom protiv seksualnog nasilja, uskoro će pokrenuti inicijativu za izmene i dopune Krivičnog zakonika, kako bi omogućili prijavljivanje seksualnog uznemiravanja po službenoj dužnosti. U međuvremenu, nastavićemo sa pružanjem podrške svim žrtvama seksualnog nasilja, kao i sa zalaganjem za unapređenje zakonodavnih rešenja koja će omogućiti efikasniji odgovor na ovaj ozbiljan problem.
Naši napori da seksualnog nasilja bude manje u crnogorskim školama će uskoro biti pojačani i aktivnostima koje ćemo realizovati zajedno sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, a uz podršku UNICEF-a.
25.januar 2025.
Draga omladino,
UNICEF je pozvao Primu da im pomognemo u istraživanju o mladima sa iskustvom online seksualnog zlostavljanja. UNICEF je započeo ovaj istraživački projekat Disrupting Harm 2023. godine čiji je cilj da se razumije obim i priroda seksualne eksploatacije i zlostavljanja djece na internetu. Istraživanje se sprovodi od strane UNICEF-a, INTERPOL-a I ECPAt International, u saradnju sa nacionalnim institucijama.
Od 2022. godine, istraživački projekat Disrupting Harm uspješno je sproveden u 13 zemalja istočne i južne Afrike i jugoistočne Azije. Sada se ovaj istraživački projekat širi na jos 12 zamelja svijeta, od kojih je jedna I Crna Gora. Više informacija možete naći ovdje: https://www.unicef-irc.org/research/disrupting-harm/
U kvalitativnom dijelu istraživanja, pored intervjua sa stručnjacima iz sistema pravosuđa i socijalne zaštite, jedan dio se odnosi na intervjue sa mladim osobama, uzrasta od 18 do 24 godine, koje/i su doživljele neki oblik online seksualnog nasilja ili eksploatacije. Ovo mogu biti mlade osobe koje su prošle kroz sistem i pružen im je neki vid podrške (npr. pravna, psihološka, zdravstvena i sl. kroz Centre za socijalni rad, podrška NVO), a takođe i osobe koje su doživljele neki oblik online seksualnog zlostavljanja i nisu imale formalan vid podrške sistema (nisu ga nikome prijavili, nisu se nikome obratili za stručnu pomoć i sl). Poster koji vidite bliže objašnjava našu ciljnu grupu i QR kod za prijavu. Napominjemo da su svi etički standardi povjerljivosti i privatnosti prilikom davanja intervjua zagarantovani shodno UNICEF procedurama i pravilima.
Još jednom molimo sve mlade koji su voljni da budu dio istraživanja da se prijave putem QR koda sa postera.
10.januar 2025.
I građanske aktivistkinje i aktivisti zvanično su pružili podršku neformalnoj studentskoj grupi "Kamo Śutra?", koja je organizovala proteste nakon tragedije na Cetinju i najavila sljedeći za 16. januar u Podgorici. Njih 159 potpisalo je pismo podrške studentima i njihovom pravu da mirno izraze nezadovoljstvo zbog, kako se navodi, tragičnih događaja u Crnoj Gori.
U pismu se osuđuje "neprihvatljivo targetiranje" studenata i poziva na prestanak te prakse.
"U ovim teškim trenucima, kada je potrebno zajedništvo i odgovornost, posebno osuđujemo primjere targetiranja mladih od strane pojedinih političkih partija vlasti, kao i pokušaje njihovog svrstavanja u određene partijske tabore, a u očitoj namjeri da se spontan i legitiman studentski protest svede na nivo prizemnih partijskih obračuna.
Oni koji su se vodili parolama 'Pobjede, a ne podjele' sada, u najizazovnijim trenucima za Crnu Goru, pokušavaju dijeliti mlade ljude i njihove opravdane zahtjeve predstaviti kao dio partijskih igara. Osim toga, opasno targetiraju mlade i druge učesnike mirnih skupova, što je nedopustivo, jer svi građani/ke imaju pravo na mirna okupljanja. Ovakvo ponašanje je i politički neodgovorno, šteti demokratskom procesu i obeshrabruje građanski aktivizam koji je ključan za razvoj svakog društva", navodi se u pismu.
Pokušaji izbjegavanja odgovornosti, dodaju građanski aktivisti, prate neprihvatljivo targetiranje i relativizacija trenutne situacije, uz podsjećanje na slične prakse prethodnih vlasti, čime se potvrđuje potreba stavljanja ličnih interesa ispred javnih.
"Podsjećamo i da slični pritisci na studentske pokrete u regionu nisu uspjeli, već su proteste učinili masovnijim i dodatno mobilisali građane. Vjerujemo da će studenti u Crnoj Gori, kao nosioci promjena, nastaviti s dostojanstvenom borbom za pravdu i odgovornost, inspirišući širu zajednicu na učešće i solidarnost.
Važnost angažovanja mladih u ovakvim trenucima je neprocjenjiva. Njihova inicijativa pokazuje da građanska hrabrost i solidarnost mogu postati pokretači promjena u društvu", stoji u pismu.
Oni su pozvali sve političke aktere da prestanu s praksom targetiranja i da podrže pravo mladih na slobodno izražavanje i mirne proteste.
"Mladi iz grupe 'Kamo śutra' nas podsjećaju da je pravo na pravdu univerzalno, a da je istina osnovni preduslov za ozdravljenje svakog društva. Njihova borba nije samo njihova – to je borba svih nas za bolju Crnu Goru, u kojoj će građani biti sigurni a institucije odgovorne.
Apelujemo na sve ostale političke subjekte, civilne organizacije, građane i građanke, da podršku studentima/studentkinjama iskažu poštujući njihove upute i zahtjeve koje komuniciraju sa zvaničnih kanala, te da se uzdrže od suvišnih medijskih eksponiranja", poručili su aktivisti.
Oni su kazali da se inicijalnom spisku potpisnika podrške mogu se priključiti svi zainteresovani građanski aktivisti i aktivistkinje slanjem mejla na adresu: kolektiv.kamo.sjutra@gmail.com.
Građanski aktivisti i aktivistkinje koji su do sada pružili podršku (abecedno):
1. Anja Adamović - Digital den
2. Elida Adrović - Ekopatriotizam
3. Alen Adrović - Sociološki centar Crne Gore
4. Alexandra Aubertin - Zero Waste Montenegro
5. Radmila Bajagić - Demokratske evropske inicijative
6. Dina Bajramspahić - Građanska aktivistkinja
7. Amra Bajrović - Akcija za ljudska prava
8. Marko Banović - Atlanski savez/DFC
9. Staša Baštrica - Kvir Montenegro
10. Marko Begović - Građanski aktivista
11. Milena Bešić - Građanska aktivistkinja
12. Jovan Bojović - Juventas
13. Dušan Brajović - Unija srednjoškolaca Crne Gore
14. Mustafa Canka - UL Info
15. Vanja Cicmil - Zero Waste Montenegro
16. Rebeka Čilović - Poligon za žensku izuzetnost - Sofija
17. Ivana Čogurić - Ekopatriotizam
18. Jelena Čolaković - Juventas
19. Ranko Dacić - Crnogorska mreža za smanjenje štete Link
20. Jelena Danilović - Atlanski savez/DFC
21. Ana Dedivanović - Udruženje LBTQ žena Stana
22. Fana Delija - Centar za romske inicijative
23. Rizo Dervishaga - Udruženje roditelja djece i omadine sa smetnjama u ravoju - Pravo na život Ulcinj
24. Dejana Dizdar - Građanska aktivistkinja
25. Almedina Dodić - Građanska aktiviskinja
26. Milica Đokđurić - 35 mm
27. Aleksandar Dragićević - Građanski aktivista
28. Marko Dragićević - Crnogorska mreža za smanjenje štete Link
29. Balša Dragojević - Kvir Montenegro
30. Nikoleta Đukanović - Građanska aktivistkinja
31. Saša Đuretić - Mreža za evropske politike MASTER
32. Iskra Đurišić - Asocijacija Spektra
33. Tatijana Đurišić
34. Ana Đurković - Atlanski savez
35. Gordana Đurović - Crnogorska panevropska unija
36. Goran Đurović - Media Centar
37. Mirza Džeferadžović - Zero Waste Montenegro
38. Maja Gardašević - NVO Diši
39. Teodora Gilić - Centar za monitoring i istraživanje - CeMI
40. Veneranda Gjonaj - Društvo dijabetičara “Plavi krug” - Ulcinj
41. Shefika Gjoni - Globalna mreža albanske žene
42. Hadixha Gjoni - Dulcinea
43. Zylfije Gjoni - NVO Anime
44. Aleksandra Gligorović - Građanska aktivistkinja
45. Tea Gorjanc Prelević - Akcija za ljudska prava
46. Ajša Hadžibegović - Građanska aktivistkinja
47. Jelena Ivančević - ŠkArt
48. Darko Ivanović - 35 mm
49. Draško Jabučanin - Atlanski savez/DFC
50. Ana Jaredić - Centar za ženska prava
51. Nada Jaredić - Građanska aktivistkinja
52. Kristina Joksimović - Zero Waste Montenegro
53. Marija Jovanović - Asocijacija Spektra
54. Lukas Junković - Mladi evropski ambasador
55. Danijel Kalezić - Građanski aktivista
56. Milica Kankaraš Berber - Građanska aktiviskinja
57. Azra Karastanović - Atlanski savez
58. Ksenija Klikovac - Mreža za evropske politike MASTER
59. Petar Knežević - Centar za razvoj nevladinih organizacija - CRNVO
60. Nina Kolenović - SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Plav
61. Sava Kovačević - Građanski aktivista
62. Itana Kovačević - Psihološki centar Mirta
63. Jelena Lacman - Ekopatriotizam
64. Miloš Lazarević - Koalicija za održivi razvoj
65. Laze Lazari - Creative city
66. Zenepa Lika - Martin Schneider Jacoby Association - MSJA
67. Lana Lješković - Unija srednjoškolaca Crne Gore
68. Katica Maksan - Građanska aktivistkinja
69. Bojana Malović - Akcija za ljudska prava
70. Martina Markolović - Akcija za ljudska prava
71. Ivana Markolović - Juventas
72. Zorana Marković - Centar za razvoj nevladinih organizacija - CRNVO
73. Ida Marković - Građanska aktivistkinja
74. Sanja Marljukić - Cedem
75. Jelena Marojević Galić - Građanska aktivistkinja
76. Jovana Marović - Građanska aktivistkinja
77. Adnan Metanović - Mreža za evropske politike MASTER
78. Ajna Metanoviq - NVO Naš Ulcinj
79. Andrijana Mićanović - Građanska aktivistkinja
80. Andrea Mićanović - Građanska aktivistkinja
81. Kristina Mihailović - Udruženje Roditelji
82. Marija Mijović - Juventas
83. Neda Mijović - Digital den
84. Miloš Milačić - Juventas
85. Milva Milić - Asocijacija Spektra
86. Anja Milić - Unija srednjoškolaca Crne Gore
87. Biljana Milićević - NVO Prima
88. Boško Milović - Građanski aktivista
89. Suzana Milović - Strukovno udruženje socijalnih radnika Crne Gore
90. Ana Milović Jasikovac - Optimisti
91. Gordana Mitrović - Centar za monitoring i istraživanje - CeMI
92. Elizabeta Mrnjačević - Akcija za ljudska prava
93. Milica Mugoša Simonović – Juventas
94. Mina Nenadić - Regionalna Sportska Inicijativa - REGSPO
95. Hatidže Neljaj - SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Ulcinj
96. Snežana Nikčević - 35 mm
97. Danijela Nikić - Asocijacija Spektra
98. Olivera Nikolić - Institut za medije
99. Marko Nikolić - Građanski aktivista
100. Vahida Nimanbegu - Art Dolcinuim
101. Matija Otašević - Atlanski savez
102. Luka Pavićević - Centar za monitoring i istraživanje - CeMI
103. Milica Pavlović - Građanska aktivistkinja
104. Mišo Pejković - Cazas
105. Marina Pejović - Juventas
106. Aida Perović - NVO Prima
107. Miloš Perović - Alfa Centar
108. Aida Petrović - Crnogorski ženski lobi
109. Emir Pilav - Građanski aktivista
110. Bojana Popadić - ŠkArt
111. Andrea Popović - Mreža za evropske politike MASTER
112. Marija Popović Kalezić - Cegas
113. Aleksandra Radoman Kovačević - Centar za obuku i obrazovanje Crna
Gora
114. Aleksa Radonjić - Asocijacija Spektra
115. Andrijana Radović - Građanska aktivistkinja
116. Marija Radović - Juventas
117. Andrijana Radulović - Juventas
118. Momčilo Radulović - Evropski pokret u Crnoj Gori
119. Maja Raičević - Centar za ženska prava
120. Petar Raičević - Crnogorska panevropska unija
121. Dubravka Raičević - Mare Mare
122. Vesna Rajković Nenadić
123. Sanda Rakočević - Građanska aktivistkinja
124. Andrea Rovčanin - Centar za monitoring i istraživanje - CeMI
125. Marija Ružić Stajović - Juventas
126. Budislavka Mira Saveljić - Sigurna ženska kuća
127. Boban Sekulić - Hepatitis Crna Gora
128. Tara Serhatlić - Mreža za evropske politike MASTER
129. Vladimir Simonović - Centar za monitoring i istraživanje - CeMI
130. Marko Sošić - Institut Alternativa
131. Anastasija Stefanović - Akcija za ljudska prava
132. Marica Stijepović - Psihološki centar Mirta
133. Anita Stjepčević - Centar za ženska prava
134. Sanja Šišović - Cazas
135. Esmeralda Šuvahić - SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Plav
136. Milka Tadić Mijović - Cin-CG
137. Sabina Talović - Otvoreni centar Bona fide
138. Dubravka Tomić - Centar za monitoring i istraživanje – CeMI
139. Marina Tomović - Regionalna sportska inicijativa - REGSPO
140. Bojana Tošić - Digital den
141. Jovan Ulićević - Asocijacija Spektra
142. Petar Ulićević - Juventas
143. Daliborka Uljarević - Centar za građansko obrazovanje
144. Nazif Velić - Novi Horizont
145. Nina Vučić - Centar za monitoring i istraživanje - CeMI
146. Marina Vujačić – Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore - UMHCG147. Aleksandra Vujačić - Juventas
148. Dragana Vujisić - Zero Waste Montenegro
149. Nenad Vujošević - Centar za ekonomske i evropske studije - CEES
150. Ivana Vujović - Juventas
151. Zlatko Vujović - Centar za monitoring i istraživanje - CeMI
152. Katarina Vukadinović - Građanska aktivistkinja
153. Anđa Vukčević Zorić - Građanska aktivistkinja
154. Milutin Vuković - Mreža za evropske politike MASTER
155. Nevenka Vuksanović - Cedem
156. Boris Vuksanović - Crnogorska fondacija za HIV i virusne hepatitise
157. Biljana Zeković - SOS Podgorica
158. Anđela Žarić - NVO Prima
159. Lepa Žunjić - Udruženje Roditelji
Pregled arhive po godinama